
Silnik elektryczny ac/dc istnieje w paru głównych odmianach oraz niezliczonej ilości rozmiarów. Najmniejsze z nich występują w elektronicznym sprzęcie, przykładowo typowe DVD lub CD-ROMY również zawierają w sobie nieduży silniczek. Z drugiej strony są wielkie przemysłowe i kolejowe silniki, ważące niekiedy kilka ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Głównym podziałem silników elektrycznych jest sposób zasilania, tu rozróżnia się urządzenia zasilane prądem zmiennym i stałym. W zastosowaniach przemysłowych przeważnie wykorzystywane są silniki prądu zmiennego, z kolei przemysł transportowy będzie korzystał częściej z drugiego rodzaju. Sprawdź więcej w temacie: .
Sama idea działania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest bardzo prosta. Silniki składają się z dwóch głównych elementów, to znaczy stojana z elektromagnesami oraz wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy zlokalizowane w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne ( oficjalna witryna), które działa na wirnik sprawiając że się zaczyna obracać. Oczywiście przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły rozmaite konstrukcje silników, różniących się sporo parametrami i mające różnorodne zastosowanie.
Z pełną odpowiedzialnością zalecam te informacje (http://www.ambroexpress.pl/kontakt/) każdemu zwolennikowi tego zagadnienia. One na pewno też są warte przeczytania.
Elektryczne silniki są wytrzymałymi urządzeniami, jednak co jakiś czas niezbędne będzie skontrolowanie ich działania.

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego przede wszystkim będzie obejmować kontrolę stanu izolacji i uzwojeń, gdyż wszelkie przebicia mogłyby być niebezpieczne. Sprawdzany jest również poziom zużycia łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w większości silników stosowanych w przemyśle i zastosowaniach domowych.