Gdzie wykorzystywane są obecnie elektryczne silniki, jakie są ich główne rodzaje i odmiany.

Elektryczne silniki są jednymi z bardzo często stosowanych urządzeń korzystających z tego medium. W praktyce występują one w większości sprzętów gospodarstwa domowego, w autach a nawet w komputerach, nie mówiąc już o tym, ile wykorzystuje ich przemysł. Za pomocą silników zasila się różnego rodzaju linie produkcyjne, urządzenia i maszyny, i trudno obecnie by było wyobrazić sobie współczesny przemysł bez tych sprzętów.

silnik samochodowy

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silnik elektryczny ac/dc istnieje w paru głównych odmianach oraz niezliczonej ilości rozmiarów. Najmniejsze z nich występują w elektronicznym sprzęcie, przykładowo typowe DVD lub CD-ROMY również zawierają w sobie nieduży silniczek. Z drugiej strony są wielkie przemysłowe i kolejowe silniki, ważące niekiedy kilka ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Głównym podziałem silników elektrycznych jest sposób zasilania, tu rozróżnia się urządzenia zasilane prądem zmiennym i stałym. W zastosowaniach przemysłowych przeważnie wykorzystywane są silniki prądu zmiennego, z kolei przemysł transportowy będzie korzystał częściej z drugiego rodzaju. Sprawdź więcej w temacie: .

Sama idea działania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest bardzo prosta. Silniki składają się z dwóch głównych elementów, to znaczy stojana z elektromagnesami oraz wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy zlokalizowane w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne ( oficjalna witryna), które działa na wirnik sprawiając że się zaczyna obracać. Oczywiście przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły rozmaite konstrukcje silników, różniących się sporo parametrami i mające różnorodne zastosowanie.http://www.ambroexpress.pl/kontakt/ kontaktElektryczne silniki są wytrzymałymi urządzeniami, jednak co jakiś czas niezbędne będzie skontrolowanie ich działania.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego przede wszystkim będzie obejmować kontrolę stanu izolacji i uzwojeń, gdyż wszelkie przebicia mogłyby być niebezpieczne. Sprawdzany jest również poziom zużycia łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w większości silników stosowanych w przemyśle i zastosowaniach domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*