Dlaczego należy wymieniać opony?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wymieniać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów przemawia za tym, aby nie mieć wątpliwości i używać ogumienia właściwego do pory roku. Dlaczego powinno się przygotować swoje auto na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony są zrobione z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się wyglądem. Opona zimowa posiada o wiele więcej nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co ułatwia zapewnienie wysokich osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do wytworzenia jest bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – z tego powodu mocniej trzyma się szosy. Nacięcia w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg i lód, a jednocześnie natychmiastowo oczyszczają się ze śniegu. W jakim czasie należy zmienić opony letnie na zimowe? W wielu źródłach można znaleźć opinię, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie zrobi się twarda, ponieważ posiada większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do drogi będzie odpowiednia. Opona jest również specjalnie przystosowana do sprawniejszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (Kliknij) Pozwala również na skrócenie czasu hamowania. Opony zimowe poradzą sobie bardzo dobrze na śliskiej nawierzchni, ponieważ letnie nie trzymają się tak skutecznie podłoża. Powinno się jednak wiedzieć, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ podczas produkcji jest na nie nakładany specjalny smar, który sprawia, że ten proces staje się łatwiejszy, jednak wpływa źle na gumę, dlatego też aby opony miały wysokie osiągi powinno się przejechać minimum 300 kilometrów. W omawianym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zużyty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Z tego powodu używane opony nigdy nie są dobrym rozwiązaniem. Starty bieżnik niedokładnie odprowadza wodę i nie ma dobrej przyczepności do podłoża. Zimowe opony mają wiele zalet, dlaczego więc nie korzystać z nich przez cały rok? Kiedy temperatura zwiększa się ich możliwości zmniejszają się. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona oponydo wózków widłowych zawsze łatwiej poradzi sobie na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku dostępne są również opony całoroczne, jednak nie są one perfekcyjnym rozwiązaniem dla kierowców. Nie zapewniają wysokich osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona zimowa w trakcie zimowych miesięcy oraz opona letnia podczas lata. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Idealnie dobranym rozwiązaniem staje się więc wymiana. Należy przy niej pamiętać, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon. Tylko całkowite przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*