W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy posiada swój samochód. Widać to zresztą w miastach, gdzie odnalezienie miejsca parkingowego zazwyczaj graniczy z cudem.

W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy posiada własny samochód. Widać to zresztą w miastach, gdzie znalezienie miejsca parkingowego często graniczy z cudem.

obrazek - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Dysponowanie samochodem stało się symbolem statusu społecznego. W społeczeństwie przyjęło się, że każdy musi mieć własny samochód, nawet jeżeli wydamy na niego ostatnie pieniądze (). Co więcej obecnie panuje moda w ramach której musimy posiadać jak najnowszy model – najlepiej gdybyśmy zmieniali nasze auto co trzy lata. Jest to okoliczność analogiczna do smartfonów oraz innych nowinek technologicznych, które również zmieniamy jak rękawiczki w wyniku działania niezliczonych reklam, które widzimy codziennie, w każdym dostępnym miejscu. Oczywiście nie wszystkie samochody jeżdżące po ulicach należą do osób prywatnych. Spora część z nich, to auta służbowe, zakupione przez różnorakie przedsiębiorstwa. W takich przypadkach przedsiębiorstwa te coraz częściej stosują zbiorniki na paliwo albo zbiorniki na on, w uzależnieniu od tego jaki rodzaj silnika posiadają zakupione samochody. Jest to interesujące rozwiązanie, ponieważ zbiorniki te umożliwiają magazynowanie oraz wewnętrzną dystrybucję paliwa. Taka metoda pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, który normalnie poświęcilibyśmy na dojazd do stacji paliw i pieniędzy dzięki możliwości zakupu większych ilości paliwa w cenach hurtowych (). Tak duża ilość samochodów poruszających się codziennie po naszych drogach ma jednak negatywne skutki, a mianowicie znacząco zanieczyszczają powietrze. Auta są właśnie najliczniejszą grupą pojazdów emitujących spaliny. Powyżej 70% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z gazów wylotowych aut, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Jest to więcej niż produkuje przemysł (zobacz także filtry patronowe) i energetyka razem wzięte. Samochody jeżdżą wszędzie, jednak największe skupiska znajdują się w dużych aglomeracjach oraz autostradach. W tych miejscach można zauważyć najwyraźniejsze oznaki zanieczyszczenia powietrza. Naturalnie obecnie problem zanieczyszczenia powietrza jest coraz bardziej popularny, dlatego producenci próbują ograniczyć negatywny wpływ przemysłu motoryzacyjnego na środowisko stosując między innymi silniki hybrydowe, filtry do paliwa itd. co na pewno jest krokiem w dobrą stronę.


Reasumując obecnie posiadanie samochodu jest symbolem statusu społecznego. Efektem takiej sytuacji są ulice wiecznie zapełnione autami oraz miasta, w których znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Co więcej tak znacząca liczba samochodów ma wyraźny wpływ na środowisko w którym żyjemy, i dlatego warto zatroszczyć się o to, żeby stały się one jak najbardziej przyjazne środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*